Konwertuj dokument na Markdown
Markdown to popularny format używany do oznaczania tekstu i jego dalszej konwersji do formatu HTML, PDF, DOCX lub innego. Wielu programistów wybiera ten format do pisania dokumentacji, przygotowywania artykułów do publikacji na blogach, opisywania projektów i tak dalej.
Markdown jest tak popularny, ponieważ łatwo jest pracować z tym formatem, a także można go po prostu przekonwertować na inne formaty. Z tego powodu Aspose.Words umożliwia konwersję dokumentu w formacie dowolny obsługiwany format ładowania do Markdown i odwrotnie – Aspose.Words obsługuje także najpopularniejszy format zapisz formaty.
Obecnie aktywnie rozwijana jest funkcjonalność pracy z formatem Markdown, aby zapewnić więcej możliwości wygodnej i komfortowej pracy z dokumentami.
Konwertuj dokument
Aby przekonwertować dokument do formatu Markdown wystarczy załadować dokument w dowolnym obsługiwanym formacie lub programowo utworzyć nowy. Następnie należy zapisać dokument w formacie Markdown.
Poniższy przykład kodu pokazuje, jak przekonwertować DOCX na Markdown:
Możesz także określić folder fizyczny, w którym chcesz zapisywać obrazy podczas eksportowania dokumentu do formatu Markdown. Domyślnie Aspose.Words zapisuje obrazy w tym samym folderze, w którym zapisywany jest plik dokumentu, ale można zmienić to zachowanie, korzystając z właściwości images_folder.
Określenie folderu za pomocą images_folder jest również przydatne, jeśli zapisujesz dokument w strumieniu, a Aspose.Words nie ma folderu do zapisywania obrazów.
Jeśli określony images_folder nie istnieje, zostanie utworzony automatycznie.
Poniższy przykład kodu pokazuje, jak określić folder dla obrazów podczas zapisywania dokumentu w strumieniu:
Określ opcje zapisu podczas konwersji do formatu Markdown
Aspose.Words zapewnia możliwość wykorzystania klasy MarkdownSaveOptions do pracy z zaawansowanymi opcjami podczas zapisywania dokumentu w formacie Markdown. Większość właściwości dziedziczy lub przeciąża właściwości, które już istnieją w innych klasach aspose.words.saving. Oprócz nich dodano także szereg właściwości specyficznych dla formatu Markdown. Na przykład właściwość table_content_alignment do kontrolowania wyrównania treści w tabelach lub images_folder do kontrolowania miejsca zapisywania obrazów po konwersji dokumentu do formatu Markdown.
Obsługiwane funkcje Markdown
Aspose.Words obsługuje obecnie następujące funkcje Markdown, które w większości są zgodne ze specyfikacją CommonMark
w Aspose.Words API i są reprezentowane jako odpowiednie style lub formatowanie bezpośrednie:
- Nagłówki to akapity ze stylami Nagłówek 1 – Nagłówek 6
- Cytaty blokowe to akapity zawierające “Cytat” w nazwie stylu
- IndentedCode to akapity zawierające “IndentedCode” w nazwie stylu
- FencedCode to akapity zawierające “FencedCode” w nazwie stylu
- InlineCode jest uruchamiany z “InlineCode” w nazwie stylu
Font
- Linie poziome to akapity w kształcie
HorizontalRule
- Odważne podkreślenie
- Podkreślenie kursywą
- Formatowanie przekreślone
- Listy to akapity numerowane lub wypunktowane
- Tabele są reprezentowane przez klasę Table
- Linki są reprezentowane jako klasa FieldHyperlink
Poniższy przykład pokazuje, jak utworzyć dokument z pewnymi stylami i zapisać go w formacie Markdown:
Wynik tego przykładowego kodu pokazano poniżej.
Przydatne porady
Istnieje kilka niuansów i interesujących przypadków, po dowiedzeniu się, które z plików Markdown można pracować bardziej elastycznie i wygodnie. Przykładowo istnieje możliwość wykorzystania:
- SetextHeading, który umożliwia tworzenie nagłówków wieloliniowych w Markdown, podczas gdy zwykłe nagłówki w Markdown mogą być tylko jednowierszowe. SetextHeading opiera się na stylu “Nagłówek N”, a jego poziom może wynosić tylko 1 lub 2. Jeśli N w “Nagłówku N” jest większe lub równe 2, wówczas odpowiadający mu styl SetextHeading jest oparty na “Nagłówku 2”, w przeciwnym razie na “Nagłówek 1”.
- Różne znaczniki dla pierwszego poziomu list punktowanych ("-", “+” lub “*”, domyślnym znacznikiem jest “-”.) i różne typy numeracji dla list uporządkowanych (""." lub “)”, domyślnym znacznikiem jest “.").