Aby uzyskać większą kontrolę nad działaniem tabel, dowiedz się, jak manipulować kolumnami i wierszami.
Znajdowanie indeksu elementu tabeli
Zarządzanie kolumnami, wierszami i komórkami odbywa się poprzez dostęp do wybranego węzła dokumentu według jego indeksu. Znalezienie indeksu dowolnego węzła polega na zebraniu wszystkich węzłów podrzędnych typu elementu z węzła nadrzędnego, a następnie zastosowaniu metody IndexOf w celu znalezienia indeksu żądanego węzła w kolekcji.
Znajdowanie indeksu tabeli w dokumencie
Czasami może być konieczne wprowadzenie zmian w określonej tabeli w dokumencie. Aby to zrobić, możesz odwołać się do tabeli po jej indeksie.
Poniższy przykład kodu pokazuje, jak pobrać indeks tabeli w dokumencie:
Znajdowanie indeksu wiersza w tabeli
Podobnie może być konieczne wprowadzenie zmian w konkretnym wierszu w wybranej tabeli. Aby to zrobić, możesz także odwołać się do wiersza po jego indeksie.
Poniższy przykład kodu pokazuje, jak pobrać indeks wiersza w tabeli:
Znajdowanie indeksu komórki w wierszu
Na koniec może zaistnieć potrzeba wprowadzenia zmian w określonej komórce i można to zrobić również na podstawie indeksu komórki.
Poniższy przykład kodu pokazuje, jak pobrać indeks komórki w wierszu:
Pracuj z kolumnami
W Aspose.Words Document Object Model (DOM) węzeł Table składa się z węzłów Row, a następnie węzłów Cell. Zatem w modelu obiektowym Document
Aspose.Words, podobnie jak w dokumentach programu Word, nie ma pojęcia kolumny.
Z założenia wiersze tabeli w Microsoft Word i Aspose.Words są całkowicie niezależne, a podstawowe właściwości i operacje zawarte są tylko w wierszach i komórkach tabeli. Dzięki temu tabele mogą mieć kilka interesujących atrybutów:
- Każdy wiersz tabeli może mieć zupełnie inną liczbę komórek
- W pionie komórki każdego wiersza mogą mieć różną szerokość
- Możliwe jest łączenie tabel o różnych formatach wierszy i liczbie komórek
Wszelkie operacje wykonywane na kolumnach są w rzeczywistości “skrótami”, które wykonują operację poprzez zbiorczą zmianę komórek wierszy w taki sposób, że wygląda to tak, jakby były stosowane do kolumn. Oznacza to, że możesz wykonywać operacje na kolumnach, po prostu iterując po tym samym indeksie komórki wiersza tabeli.
Poniższy przykład kodu upraszcza takie operacje, udowadniając klasę fasadową, która zbiera komórki tworzące “kolumnę” tabeli:
Poniższy przykład kodu pokazuje, jak wstawić pustą kolumnę do tabeli:
Poniższy przykład kodu pokazuje, jak usunąć kolumnę z tabeli w dokumencie:
Określ wiersze jako wiersze nagłówka
Możesz powtórzyć pierwszy wiersz tabeli jako wiersz nagłówka tylko na pierwszej stronie lub na każdej stronie, jeśli tabela jest podzielona na kilka. W Aspose.Words możesz powtórzyć wiersz nagłówka na każdej stronie, korzystając z właściwości HeadingFormat.
Można także zaznaczyć wiele wierszy nagłówka, jeśli takie wiersze znajdują się jeden po drugim na początku tabeli. Aby to zrobić, musisz zastosować właściwości HeadingFormat do tych wierszy.
Poniższy przykład kodu pokazuje, jak zbudować tabelę zawierającą wiersze nagłówka powtarzające się na kolejnych stronach:
Zapobiegaj rozbijaniu tabel i wierszy między stronami
Są sytuacje, w których zawartość tabeli nie powinna być dzielona na strony. Na przykład, jeśli tytuł znajduje się nad tabelą, tytuł i tabela powinny być zawsze przechowywane razem na tej samej stronie, aby zachować właściwy wygląd.
Aby osiągnąć tę funkcjonalność, przydatne są dwie oddzielne techniki:
Allow row break across pages
, który jest stosowany do wierszy tabeliKeep with next
, który jest stosowany do akapitów w komórkach tabeli
Domyślnie powyższe właściwości są wyłączone.
Zapobiegnij przerywaniu wiersza między stronami
Wiąże się to z ograniczeniem podziału treści znajdujących się w komórkach wiersza na stronie. W Microsoft Word można to znaleźć we Właściwościach tabeli jako opcję “Pozwól wierszowi na dzielenie stron”. W Aspose.Words można to znaleźć w obiekcie RowFormat Row jako właściwość RowFormat.AllowBreakAcrossPages.
Poniższy przykład kodu pokazuje, jak wyłączyć dzielenie wierszy na stronach dla każdego wiersza w tabeli:
Chroń tabelę przed pękaniem między stronami
Aby zapobiec podziałowi tabeli na strony, musimy określić, że chcemy, aby treść zawarta w tabeli pozostała razem.
Aby to zrobić, Aspose.Words wykorzystuje metodę, która pozwala użytkownikom wybrać tabelę i włączyć parametr KeepWithNext do formatu true dla każdego akapitu w komórkach tabeli. Wyjątkiem jest ostatni akapit w tabeli, który powinien być ustawiony na false.
Poniższy przykład kodu pokazuje, jak ustawić tabelę tak, aby znajdowała się razem na tej samej stronie: