Porównaj dokumenty

Porównywanie dokumentów to proces, który identyfikuje zmiany między dwoma dokumentami i traktuje zmiany jako poprawki. W procesie tym porównywane są dowolne dwa dokumenty, w tym wersje jednego konkretnego dokumentu, a następnie zmiany między obydwoma dokumentami zostaną pokazane jako poprawki w pierwszym dokumencie.

Metodę porównania osiąga się poprzez porównywanie słów na poziomie znaku lub na poziomie słowa. Jeśli słowo zawiera zmianę przynajmniej jednego znaku, w rezultacie różnica zostanie wyświetlona jako zmiana całego słowa, a nie znaku. Ten proces porównywania jest typowym zadaniem w branży prawniczej i finansowej.

Zamiast ręcznie wyszukiwać różnice między dokumentami lub między ich różnymi wersjami, możesz użyć Aspose.Words do porównywania dokumentów i uzyskiwania zmian w treści w formatowaniu, nagłówku/stopce, tabelach i nie tylko.

W tym artykule wyjaśniono, jak porównywać dokumenty i jak określać zaawansowane właściwości porównywania.

Ograniczenia i obsługiwane formaty plików

Porównywanie dokumentów to bardzo złożona funkcja. Istnieją różne części kombinacji treści, które należy przeanalizować, aby rozpoznać wszystkie różnice. Powodem tej złożoności jest fakt, że Aspose.Words ma na celu uzyskanie takich samych wyników porównania, jak algorytm porównania Microsoft Word.

Ogólne ograniczenie dotyczące dwóch porównywanych dokumentów polega na tym, że przed wywołaniem metody porównywania nie można w nich wprowadzać poprawek, ponieważ takie ograniczenie istnieje w Microsoft Word.

Porównaj dwa dokumenty

Kiedy porównujesz dokumenty, różnice między drugim dokumentem a pierwszym ukazują się jako poprawki do pierwszego. Kiedy modyfikujesz dokument, każda edycja będzie miała własną wersję po uruchomieniu metody porównania.

Aspose.Words umożliwia identyfikację różnic w dokumentach za pomocą metody Compare – jest to podobne do funkcji porównywania dokumentów Microsoft Word. Umożliwia sprawdzanie dokumentów lub wersji dokumentów pod kątem różnic i zmian, w tym modyfikacji formatowania, takich jak zmiany czcionki, zmiany odstępów, dodanie słów i akapitów.

W wyniku porównania dokumenty można określić jako równe lub nierówne. Termin “równe” dokumenty oznacza, że metoda porównawcza nie jest w stanie przedstawić zmian jako poprawek. Oznacza to, że zarówno tekst dokumentu, jak i formatowanie tekstu są takie same. Pomiędzy dokumentami mogą jednak występować inne różnice. Na przykład Microsoft Word obsługuje tylko wersje formatu stylów i nie można reprezentować wstawiania/usuwania stylu. Dlatego dokumenty mogą mieć inny zestaw stylów, a metoda Compare nadal nie generuje żadnych poprawek.

Poniższy przykład kodu pokazuje, jak sprawdzić, czy dwa dokumenty są równe, czy nie:

Poniższy przykład kodu pokazuje, jak po prostu zastosować metodę Compare do dwóch dokumentów:

Określ zaawansowane opcje porównania

Istnieje wiele różnych właściwości klasy CompareOptions, które można zastosować, gdy chcesz porównać dokumenty.

Na przykład Aspose.Words pozwala zignorować zmiany wprowadzone podczas operacji porównywania dla niektórych typów obiektów w oryginalnym dokumencie. Możesz wybrać odpowiednią właściwość dla typu obiektu, taką jak IgnoreHeadersAndFooters, IgnoreFormatting, IgnoreComments i inne, ustawiając je na “true”.

Dodatkowo Aspose.Words udostępnia właściwość Granularity, za pomocą której można określić, czy zmiany mają być śledzone po znaku, czy po słowie.

Inną wspólną właściwością jest wybór, w którym dokumencie mają być pokazane zmiany porównawcze. Przykładowo w oknie dialogowym “Porównaj dokumenty” w Microsoft Word dostępna jest opcja “Pokaż zmiany w” – ma to również wpływ na wyniki porównania. Aspose.Words udostępnia właściwość Target, która służy temu celowi.

Poniższy przykład kodu pokazuje, jak ustawić zaawansowane właściwości porównywania: