Grafik Oluşturma ve Özelleştirme

Olası Kullanım Senaryoları

Grafik, bilgilerin görsel bir gösterimidir. Aspose.Cells, geliştiricilerin tıpkı Microsoft Excel’in yaptığı gibi grafiklerdeki bilgileri görselleştirmesine olanak tanır. Bilgilerin grafikler halinde sunulması karar vericilere hızlı ve zamanında karar verme konusunda her zaman yardımcı olur. Ham sayılar yerine grafiklerle verilerdeki karşılaştırmaları, kalıpları ve eğilimleri hızlı bir şekilde görmek daha kolaydır. Bir elektronik tablodaki verilere dayanarak çalışma zamanında grafikler oluşturmak, Aspose.Cells’in kullanışlı özelliklerinden biridir. Aspose.Cells, hem Standart hem de Özelleştirilmiş grafiklerin oluşturulmasını destekler. Aşağıda, Aspose.Cells API’i kullanarak bazı yaygın MS-Excel grafik türlerinin nasıl oluşturulacağına ilişkin örnek dosyalar içeren birkaç örnek göstereceğiz.

Piramit Grafiği

Örnek kod çalıştırıldığında çalışma sayfasına bir piramit grafiği eklenir. Lütfen bkzExcel dosyasının çıktısı aşağıdaki örnek koddan.

Çizgi grafik

Yukarıdaki örnekte, yalnızcaGrafik tipiile**‘ChartType::Çizgi’**çizgi grafiği oluşturur. Kaynağın tamamı aşağıda verilmiştir. kod yürütüldüğünde çalışma sayfasına bir çizgi grafik eklenir. Lütfen bkzExcel dosyasının çıktısı aşağıdaki örnek koddan.

Kabarcık Grafiği

Kabarcık grafiği oluşturmak içinGrafik tipi olarak ayarlanması gerekiyor**‘ChartType_Bubble’** ve birkaç ekstra özellik gibiKabarcık Boyutlarını Ayarla & SetXValues buna göre ayarlamak gerekiyor. Aşağıdaki kodu çalıştırdıktan sonra çalışma sayfasına bir kabarcık grafiği eklenir. Lütfen bkzExcel dosyasının çıktısı aşağıdaki örnek koddan.

Özel Grafikler Oluşturma

Şu ana kadar grafikleri tartışırken, kendi standart biçimlendirme ayarlarına sahip standart grafiklere baktık. Yalnızca veri kaynağını tanımlıyoruz, birkaç özelliği ayarlıyoruz ve grafik varsayılan format ayarlarıyla oluşturuluyor. Ancak Aspose.Cells API’leri, geliştiricilerin kendi format ayarlarıyla grafikler oluşturmasına olanak tanıyan özel grafikler oluşturmayı da destekler. Geliştiriciler çalışma zamanında Aspose.Cells’i kullanarak özel grafikler oluşturabilir.

Bir grafik bir veri serisinden oluşur. Özel bir grafik oluştururken geliştiriciler, farklı veri serileri için farklı türde grafikler kullanma özgürlüğüne sahiptir.

Aşağıdaki örnek kod, özel grafiklerin nasıl oluşturulacağını gösterir. Bu örnekte ilk veri serisi için sütun grafiği, ikinci seri için ise çizgi grafiği kullanacağız. Sonuç olarak, çalışma sayfasına çizgi grafikle birleştirilmiş bir sütun grafiği ekliyoruz. Lütfen bkzExcel dosyasının çıktısı aşağıdaki örnek koddan.